راهنمای سفر به مجارستان

مجارستان کشوری رنگارنگ و آکنده‌از سرسبزی میباشد که با طبیعت دیده نشده و دیده‌نواز و مردمان خونگرم و بخشندگی که دارااست، دل هر توریسم را میبرد. در حالتی که برای رفتن به جای ‌های توریسم قشنگ و هیجان‌انگیز سرتان درد می‌نماید، مطمئن باشید هجرت به مجارستان میتواند شمارا حسابی رمز ذوق وسلیقه بیاورد. ولی جاهای جذاب مجارستان آنقدر زیاد میباشد که در شرایطی‌که بخواهید تمامی مکان آن را بگردید، ممکن میباشد یکسری هفته وقت تور لحظه آخری قشم شما‌را بگیرد. پس بهتر میباشد پیش از هر اقدامی این نوشته‌علمی خبرنامه علی پدر را بخوانید تا با تحت و بم این مملکت قشنگ آشنا گردید.

پایتخت مجارستان، شهر زیبای بوداپست میباشد که در اروپای مرکزی قراردارد. در گویش فارسی دری به مجارستان هانگری هم گفته می گردد. دیدنی میباشد بدانید که بوداپست، دو نصیب با اسم بودا و پست داراست که به وسیله رودخانه‌ای به اسم دانوب به دو قسمت منقطع تقسیم گردیده‌اند.


عموم این میهن زبان مجاری دارا‌هستند و آیین آن‌ها مسیحیت کاتولیک و پروتستان و حکومت‌شان جمهوری پارلمانی میباشد. واحد پول مجارستان هم فورینت میباشد.


سوغات این مرزوبوم دیدنی و توریستی، پاپریکا یا این که چاشنی فلفل دلمه‌ای، پارچه‌های دست‌دوز و گلدوزی گردیده، کریستال‌های رنگ و وارنگ Ajka و خرقه‌های محلی مجارستان می باشند که می توانید با خرید آنان عزیزان خویش را شادمان نمائید. هنرهایی مانند گلدوزی، سفالگری، حکاکی و موسیقی‌های محلی به نیکی فرهنگ وتمدن‌های چندگانه این سرزمین را به تصویر می کشند.


مجارستان بالغ بر 9 میلیون نفر جمعیت دارااست. این مملکت عظیم از شمال با اسلواکی، از شرق و جنوب شرق با رومانی، از جنوب با صربستان و کرواسی و از غرب با اتریش، همجوار میباشد.


این سرزمین میانگین اتحادیه اروپا، 19 شهر داراست. درین میان آنان شهرهای دبرتسن، سگد، میشکولتس، دیور و پچ از پهناور‌ترین شهرهای مجارستان می باشند. این مرزوبوم تولید ها متعددی را به کشورهای دیگر صادر می‌نماید که ماشین‌های کشاورزی، امکانات فنی، غلات و ابزارآلات صنعتی از مهم ترین آن‌هاست.


مجارستان به جهت حجم زیاد و اتفاقات تاریخی متعدد، یک سری تمدن مختلف را در خویش مکان داده میباشد. این مرزو بوم مهد آرامش نیز بوده میباشد، تا جایی که نویسندگان مشهوری همانند شاندرو مارائی، ایمره کرتس، اشتوان ارکنی و ماگدا سابو را در خویش پرورانده میباشد. بعضا از کتاب‌های این نویسندگان در کشور‌ایران نیز ترجمه تور لحظه آخری کیش و چاپ شده‌است.


مرزوبوم مجارستان با دو رودخانه مهم خویش یعنی دانوب و تیسا به قسمت‌های مهمی به اسم فرادانوب، فراتیسا و در بین‌دانوب یا این که تیسا تقسیم میگردد. نصیب اولیه یعنی فرادانوب که آن را با اسم ترانسدانوبیا هم میشناسند، کل بخش ها پایین امپراطوری روم قدیم را مشتمل بر میشود.


در واقع فرادانوب محدوده‌ای از راس مجارستان تا مرز اتریش را دربرمیگیرد. در‌این در بین هویز که پهناور‌ترین چشمه آب گرم و بالاتون که عظیم‌ترین دریاچه دنیا میباشد، در‌این منطقه قراردارد. یادتان باشد به طبع پیش از مهاجرت به مجارستان روادید بگیرید.

میهن مجارستان، آب و هوای معتدلی دارااست. بدین ترتیب فصل زمستان سرد و مرطوب و فصل‌تابستان گرمی داراست. پس برای مسافرت به مجارستان بایستی در فصل مطلوب مبادرت فرمائید. به عنوان مثال ژانویه سردترین ماه این مرزو بوم میباشد که در آن برف متعددی می‌بارد.


به گفته متخصصان هواشناسی، در سال، مجارستان فقط کمتر از 40 روز افق صافی داراست. از آن جایی که‌این مملکت در تقاطع سه منطقه مجموعه کشورها، مدیترانه و اقیانوس آهسته قرار گرفته میباشد، می‌اقتدار تنوع زیاد در بارندگی سالیانه آن روئت کرد. به همین خیال و خاطر ترازو بارندگی در غرب میهن نسبتا بیشتر میباشد.


به صورت تمام دمای سالیانه در مجارستان فی مابین 14- تا 36 جايگاه سانتی گراد تقریب زده شده‌است. این مقدار در تابستان به 30 مرتبه و در فصل‌زمستان به ذیل 3 رتبه میرسد. به همین خیال و خاطر فصل تابستان‌های مجارستان گرم البته بسیار به هم ریخته و مالامال ازدحام میباشد. فصل‌پاییز نیز فصلی دلپذیر و لبریز باران میباشد و اشخاصی که شیفته باران می باشند، هجرت به مجارستان در فصل‌پاییز بسیار مالامال خاطره گردد.


زمستان هم با بارش برف مجارستان را آذین می‌نماید. اکثری از اشخاص به جهت معدود بودن گردشگران در فصل‌زمستان بدین مملکت چهار فصل مهاجرت می‌نمایند. البته بهار، شایسته ترین فصل میباشد. هم هوا متعادل و مطبوع میباشد و هم هزینه اقامت در هتل و هجرت هوایی برای شما به صرفه‌خیس میباشد.

جاهای جالب مجارستان و بوداپست

مرز و بوم زیبای مجارستان به جهت فرهنگ و تمدن متنوع، آب و هوای معتدل و جاذبه‌های بی‌شماری که دارااست سالانه پذیرای گردشگران اکثری میباشد. شما در مسافرت به مجارستان علاوه بر لذت بردن از تمدن سابق و جاذبه‌های هیجان‌انگیزی که دارااست، میتوانید دو مقصد پر طرفدار داخلی غذاهای لذیذ این میهن را هم گوارای وجود فرمائید و مزه و طعم بی‌نظیر آن را برای مدام به خیال بسپارید.


از طرف دیگر بوداپست، پایتخت مجارستان منحصر به فرد عده ای میباشد که شیدا تاریخ و معماری و عکاسی هنری می باشند. به همین خیال و خاطر بوداپست مجارستان همواره یکی پربازدیدترین شهرهای دنیا میباشد. محبوبیت این مرز و بوم تا جایی میباشد که آن را با القابی همانند «قلب اروپا»، «ملکه دانوب» و «پاریس شرق اروپا» نیز صدا میزنند. اثر ها تاریخی جان دار درین سرزمین در لیست به جا مانده جهانی یونسکو نیز تثبیت شده‌است.


حدس می زنم حسابی دلتان آب به‌زمین‌خورد، پس بهتر میباشد هرچه زودتر به سراغ معرفی جاهای جذاب بوداپست مجارستان دیدنی و خوشگل برویم.

بنای پارلمان

این بنای گسترده و قشنگ در جوار رودخانه دانوب جای دارد. امروزه این بنای خوش‌ساخت و ساز که بیش تر از صد محل کار پارلمانی را در خویش مکان داده، به یک کدام از دیدنی‌ترین بخش ها جالب در هجرت به مجارستان و بوداپست تبدیل شده‌است. بیش تر از هر چیز دیگری مدل معماری آن میباشد که بسیار دیدنی و دوست‌داشتنی میباشد.


مدل معماری احیای گوتیک سبب ساز شده‌است، تا چهار نمای قشنگ و با شکوه داشته باشد. این معماری خوشگل در کنار رود دانوب و تلفیق آن با ادب و آب زلال رودخانه، زیبایی چشمگیری به‌این بنا بخشده میباشد. با اینکه اذن تماشای کل قسمت‌های آن را ندارید، البته در شکل یار داشتن کارت شناسایی میتوانید از نصیب همگانی آن دیدن فرمایید.

نشانی ساختمان پارلمان مجارستان در گوگل مپ

در مسافرت به مجارستان، رمز زدن به حمام‌های پهناور گلییرت خالی از لطف وجود ندارد. معماری این خزینه‌ها در سال 1912 تا 1918 پباده سازی شد که از آن با اسم هنر تازه حافظه میشود. اما با آغاز نبرد جهانی دوم اولی جایی که جراحت روئت کرد، همین خزینه بود. بازسازی آن در سال 2008 ابتدا شد و امروزه پابرجاتر از قبل میباشد.


شما می توانید با ورود بدین حمام‌ها از امکاناتی مثل استخر روباز، استخر شنای گازدار، سونا و … سود‌مند گردید. حقیقت در شرایطی‌که به ماساژ هم احتیاج پیدا کردید، می توانید هر روز هفته که دلتان خواست از سرویس ها ماساژ این خزینه سود‌مند گردید.

نشانی خزینه گلییرت در گوگل مپ

این میدان نوعی بنا میباشد که برای معرفی هفت پرچمداری درست شده که بر پایه ی تاریخ، عموم مجارستان را از آسیای وسط به مناطقی از کارپات رهبری کردند. میدان قهرمانان پباده سازی فوق‌العاده جذابی دارااست، به نحوی که در راءس آن مسجمه‌ای از جبرئیل ساخته‌اند که در دستش هم تاج مقدس مجارستان قراردارد.


در دو طرف این ردیف مرکزی نیز ردیف‌های هم‌اندازه دیگری هم ایجاد شده است که روی آنان تندیس‌هایی از دیگر افراد تأثیرگذار تاریخی چشم می شوند. این میدان قشنگ در آخر خیابان آندرشی قرار گرفته میباشد.

نشانی میدان قهرمان در گوگل مپ

این جزیره خوشگل در راءس رودخانه دانوب جای‌دارد که دربرگیرنده 2.5 کیلومتر ارتفاع و 500 متر پهنا میباشد و سرتاسر جزیره را در برمی‌گیرد. در‌این جزیره یک آب نمای هوشمند هم وجود داراست که هماهنگ با ریتم یک موزیک کلاسیک به رقص درمی‌آید و حسابی به مذاق گردشگران خوش می آید.


جزیره مارگارت به غیر از جاذبه‌های طبیعی و بوستان‌ها، تجهیزات رفاهی و امروزی دیگری مانند سرسره‌های آبی رنگ و گرمابه و استخر آب گرم هم در خویش مکان داده میباشد. در شرایطی‌که شیفته دویدن میباشید، می توانید به‌این حیطه جالب بروید، به دور جزیره بدوید و از مناظر خوشگل و رویایی آن لذت ببرید. ولی علاوه بر این‌ها میتوانید از خرابه‌های میراث از بعد از ظهر باستان، محل محافظت از پرنده ها مجروح و سنجاب‌های بانمک هم دیدن فرمایید. پس در هجرت به مجارستان به هیچ‌وجه جزیره مارگارت را فراموش نکنید.

نشانی جزیره مارگارت در گوگل مپ

این قدمگاه محدوه‌ای از پل الیزابت تا پل چِین را دربر میگیرد که میتوانید علاوه بر گام زدن در‌این محدوده، از مشاهده مناظر قشنگ و اماکن تاریخی آن هم لذت ببرید. قلعه بودا، مجسمه آزادی و اَرگ ماهیگیر به عنوان مثال مهم ترین جاذبه های مملکت مجارستان درین حوالی می باشند.


علاوه بر این‌شیوه به شیوه کافه‌ها و رستوران‌های دیدنی درین قدمگاه وجود داراست که در آنجا می توانید حسابی دلی از عزا دربیاورید. اما دیدن مجسمه شازده خانم را هم به شما پیشنهاد می کنیم. ولی از تمامی این‌ها قبل، مگر میگردد کنار رودخانه‌ای به‌این زیبایی باشید و قایق‌سواری نکنید؟ پس مسلما از قایق‌های کنار رودخانه به کارگیری نمایید و لحظات خوشی به خودتان کادو بدهید.

سرای وحشت (House of Terror)

این سرا نشان دهنده اتفاقات و رخدادهایی هولناکی میباشد که در رژیم فاشیستی و کمونیستی در قرن بیستم بر رمز مجارستان آمده میباشد. در واقع سرای وحشت پیش از این راءس فرماندهی حکومت فاشیستی بوده میباشد و بعد از آن نیز تحت عنوان سیاهچال و شکنجه‌گاه از آن به کارگیری می‌شده‌است. بازدید از زندان‌های زیرزمینی و دانایی از داده ها دو رژیم قدیمی مجارستان برای اشخاصی که بدین موضوعات عشق دارا هستند، خالی از لطف وجود ندارد.

نشانی سرای وحشت در گوگل مپ

این بنا، تحت عنوان عبادتگاه نقش مهمی در میهن عظیم مجارستان ایفا می‌نماید. این عبادتگاه مسیحیان، اسم خویش را از استفان، اولی سلطان این سرزمین گرفته میباشد. شاید مقداری ترسناک باشد، ولی بنابر بخش اعظمی از گفته‌ها دست راست این فرمانروا در همین کلیسا محافظت می شود.


جذاب میباشد بدانید که‌این عبادتگاه قشنگ گهگاه به محل برگزاری کنسرت موسیقی کلاسیک و مذهبی هم تبدیل می‌گردد. شما عزیزان در مهاجرت به مجارستان علاوه بر بازدید از درون کلیسا، آزاد می‌باشید محرمانه هم به بام آن بزنید و مجموع شهر را به تماشا بنشینید. برای ورود به‌این کلیسا بایستی پوشش قابل قبولی داشته باشید، به گونه ای که زانوها و دست هایتان به طور کامل پوشیده باشد. زیرا بالاخره میخواهید به یک جای مذهبی وارد گردید.

نشانی باسیلیکای سنت استفان در گوگل مپ

در هجرت به مجارستان دیدن این بنای خوشگل را فراموش نکنید. این بنا، معماری نئورنسانس دارااست و در سال 1884 به دستور فرانس یوزف امپراطور سازه شده‌است. در محوطه این ساختمان دو تندیس از سراینده سرود ملی و آهنگساز مجارستانی، فرنس ارکل و فرنس لیست، به روش هنرمندانه‌ای تاسیس شده است.


برای خرید بلیط این تالار اپرای 1200 نفری می بایست دست کم 500 فورینت پول پرداخت نمائید. ولی میتوانید با تورهایی که برای این جای تدارک چشم گردیده هم پا گردید.

نشانی اپراخانه دولتی مجارستان در گوگل مپ

ارگ ماهیگیر در قرن بیستم ایجاد شده است. مدل معماری آن نیز از نوع نئوگوتیک میباشد. این سازه در بعدازظهر باستان به جهت توده شدن ماهیگیران و نگهداری از دیوارهای شهر ساخته شد و از آن مدت نیز با اسم اَرگ ماهیگیر شناخته شد. درین قلعه برجی به اسم ساختمان بلند هفت جای دارد که نشانگر هفت ملتی بوده که در یاری به اسکان مجاری‌ها در لبه کارپات نقش مهمی داشته‌اند.


شما عزیزان با ورود بدین ارگ میتوانید با یک ویوی بی نقص کل نصیب‌های رودخانه دانوب، جزیره مارگارت و پِست را به تماشا بنشینید. پیشنهاد میکنیم در هجرت به مجارستان، وقت غروب آفتاب به‌این جای بروید، تا هرچه بیشتر از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

نشانی ارگ ماهیگیر در گوگل مپ

این نمایشگاه برای نشان دادن دنیای اشخاص نابینا ایجاد شده است. جذاب اینجاست که مسئول این نمایشگاه هم یک شخص پر‌نور‌دل میباشد که کارایی دارااست به شناساندن این جهان به شما امداد ‌نماید. هنگام ورود به نمایشگاه نادیدنی، بایستی کل وسایل نورانی خویش مثل تلفن همراه، لامپ قوه و … را خاموش فرمایید.


زیرا قرار میباشد در ظلمت مطلق از گلشن و اماکن تفریحی دیدن فرمایید. به بیانی معمولی‌خیس ابدا نمی‌توانید این جای ‌ها را مشاهده کنید. در انتها هم می توانید با امداد این میزبانان کریم، خوراکی‌هایی خوشمزه گوارای وجود نمائید. کلاً رفتن به‌این نمایشگاه تجربه خاص و منحصربه‌شخصی برایتان خواهد بود.

نشانی نمایشگاه نامرئی در گوگل مپ

در هجرت به مجارستان مسلما خصوصی به بازار سمساری اچری بزنید. این بازار در حومه میهن مجارستان قراردارد و در آن دکان‌های بسیار متعددی می‌باشد؛ به طوریکه به راحتی می توانید هر وسیله‌ای که می خواهید را آنجا پیدا فرمائید. حواستان باشد که سرتان کلاه نرود، زیرا هم‌وطن آن ها نیستید و ممکن میباشد فروشنده‌ها کالاها را به شما گران‌خیس بفروشند. در مخارج مسافرت به مجارستان مسلما بخشی را برای خرید از این دست بازارها در لحاظ بگیرید.


منبع : ارزان ترین تورهای مسافرتی داخلی
/ 0 نظر / 4 بازدید